مدل سازی ریخته گری

با توجه به اهمیت پروسه ریخته گری در فرآیند تولید قطعات صنعتی، شرکت پتروساز میهن، یا تکیه بر تجربه و دانش فنی متخصصین خود با به کارگیری ماشین آلات سبک و سنگین مدرن و نرم افزارهای تخصصی در زمینه طراحی، مهندسی معکوس و مدلسازی بر پایه اصول CAD-CAM فعایت دارد .

عمده فعالیت های گروه مدلسازی شرکت پترو سازه میهن به شرح ذیل است

فعالیت ها

نکته قابل توجه در طراحی مدل های ریخته گری برای قالب گیری این است که با امکانات و شرایط قالب گیری ریخته گر هماهنگ باشد. از آنجا که شرکت پتروساز میهن سابقه تولید قطعات به روش ریخته گری را دارد به خوبی از نیازها، الزامات و محدودیت های قالبگیری آگاه بوده و بنابراین مدل های ساخته شده توسط این شرکت به راحتی قابل تولید در کارخانجات و کارگاه هایی می باشد که قالب گیری را به روش دستی و نیمه اتوماتیک انجام میدهند.

 1. مدلها بر مبنای جنس آن: مدلهای چوبی ، فلزی ، آرالدئیدی(پلاستیکی)
 2.  مدلها بر اساس قالب گیری : مدل های دستی ، مدلهای ماشینی ( اتوماتیک)
 3. مدلها بر اساس سطح جدایش : مدلهای یکپارچه ، چند پارچه ، مدل با قطعه آزاد ، مدل با صفحه مدل و سیستم راهگاهی ( مدلهای صفحه ای ) مدلهای مخصوص ( اسکلتی ، شابلونی ، فرمی ، مومی)
 4. مدلهای تولید: این نوع مدلها مستقیما برای تولید قطعات ریخته گری مورد استفاده قرار می گیرند
 5. مدلهای دائم: بیشتر مدلهای تولیدی از این نوع هستند،  به بیان دیگر مدلهایی که بیش از یک بار مورد استفاده قرار گیرند، در این دسته بندی قرار میگیرند.
 6. مدلهای طبیعی یا ساده : مدلهایی که شکل قطعه بعد از ریخته گری مطابق مدل اصلی باشد .
 7. مدلهای ماهیچه دار :در مواردی که امکان ساخت مدل ساده وجود نداشته باشد یعنی برای قالبگیری بعلت پیچیدگی داخلی یا خارجی قطعه  نیاز به ماهیچه داشته باشیم از این نوع مدل استفاده می شود.
 8. مدلهای مونتاژی : مدلهای خیلی بزرگ را بصورت تو خالی  درست کرده سپس هنگام قالب گیری آنها را در پهلوی هم قرار داده ، جفت می کنند که علت ساخت این نوع مدلها می تواند راحتی ساخت و امکان حمل و نقل آسان در موعد قالبگیری باشد .
 9. مدل نمونه یا مادر : زمانی که مدلساز بخواهد مدل تولید را از جنس آلیاژ های ریختگی تهیه نماید ابتدا مدل مادر را از چوب با در نظر گرفتن بار انقباض و بار ماشینکاری ( در قسمت هایی که قطعه که نیاز به عملیات ماشینکاری دارد) می سازد سپس با آلیاژ مورد نظرش ریختگری کرده پس از ماشین کاری و پرداخت آنرا بعنوان مدل تولید در می آورد

مدلهای چوبی مدل های مادر و یااولیه ایی هستن که بر اساس نقشه و یا قطعه سفارش داده شده ساخته میشوند، بسته به فرم قطعه درخواستی این مدل ها به دو صورت بدون ماهیچه و یا ماهیچه دار ساخته و سپس تبدیل به مدل آلومینیومی شده و پرداخت می شوند و در اختیار ریخته گری جهت تولید قرار میگیرد ، در بعضی موارد به دلیل اینکه سفارش از قطعه ی موردنظر تیراژ و تعداد زیادی ندارد به خاطر شرایط اقتصادی و قیمتی مستقیماً از مدل چوبی برای ریخته گری استفاده می شود و از آن مدل آلومینیومی ریخته نمی شود . بر اساس سفارش ، شرایط و کیفیت مورد نیاز مدلها به صورت صفحه ای و یا آزاد ساخته میشوند

برای ساخت قطعات با تعداد کم در سریع ترین زمان ممکن و قیمت بسیار پایین از مدل های پلاستوفومی استفاده می شود برای مثال : معیوب شدن و شکستن قطعه ایی مربوط به ماشین یا دستگاه ایی که باعث از کار افتادن آن شده و خط تولید را متوقف کرده است ، با این روش قطعه به سرعت ساخته و دستگاه راه اندازی خواهد شد

جزئیات پروژه

 1. در صورتی که نقشه دو بعدی قطعه موجود باشد. با استفاده از نرم افزارهای خاص فایل سه بعدی (۳D) تهیه میگردد.
 2. در صورتی که نقشه دو بعدی قطعه وجود نداشته باشد. با استفاده از روشهای دیجیت (DIGIT ) و (CMM ) و نرم افزارهای خاص فایل سه بعدی تهیه میگردد.
 3. تهیه فایل ریخته گری (AS CAST)
 4. شبیه سازی توسط نرم افزارهای شبیه سازی ریخته گری( PROCAST – SUtCAST )
 5. طراحی مدل و جعبه ماهیچه ها و سیستم راهگاهی و تغذیه
 6. ماشینکاری پیش فرم یونالیتی
 7. ریخته گری پیش فرم از جنس آلومینیم
 8. ماشینکاری پیش فرم های ریخته شده با تجهیزات پیشرفته CNC  (با دقت ۲۰μm )
 9. کنترل ابعاد و شکل ظاهری
 10.  پرداختکاری و مونتاژ
 11. کنترل مدل نهایی با احتساب تغییرات کارفرما